Opublikowany przez: monika.g 2019-04-06 23:25:21
Autor zdjęcia/źródło: Dwa miesiące urlopu ojcowskiego @ unspash.com
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego o równowadze między życiem zawodowym a rodzinnym zapewnia ojcom co najmniej dwumiesięczny niezbywalny na rzecz matki urlop ojcowski. Oznacza to, że ojciec będzie miał wybór czy skorzysta z urlopu czy nie, ale jeśli z niego nie skorzysta to urlop przepadnie, nie będzie on miał możliwości przekazania go matce dziecka.
Według Parlamentu Europejskiego dyrektywa ma na celu wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Daje ona możliwość ojcom spełnienia się w rodzicielskiej roli i nawiązania silniejszej relacji z dzieckiem, a matkom szansę na łatwiejszy powrót do pracy i aktywizację zawodową.
W Polsce w tej chwili obowiązuje 20 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego, który przysługuje wyłącznie matce i 32 tygodnie płatnego urlopu rodzicielskiego, którym rodzice mogą się dowolnie podzielić. W sumie więc urlop na dziecko trwa rok i może być wykorzystany wyłącznie przez matkę. Według dyrektywy Unii Europejskiej, która ma wejść w życie w ciągu 3 lat, część urlopu rodzicielskiego, a dokładnie 2 miesiące będą przysługiwały do wykorzystania wyłącznie ojcu. Nie będzie on się mógł ich zrzec na rzecz matki, więc jeśli ich nie wykorzysta, przepadną.
Pomysłodawcy chcą w ten sposób wyrównać szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz zmobilizować ojców do spędzania czasu z dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia, a matkom ułatwić powrót do aktywności zawodowej.
Nie oznacza to jednak, że definitywnie przestanie obowiązywać roczny urlop na dziecko, bo w tę kwestię Unia nie ingeruje i pozostawia decyzję każdemu z krajów członkowskich.
- Dyrektywa ustanawia pewien minimalny standard. Jeśli jakiś kraj będzie chciał przyznać kobietom więcej wolnego, nic nie stoi na przeszkodzie – podkreśla europosłanka dr Agnieszki Kozłowska-Rajewicz, sprawozdawczyni projektu z ramienia komisji FEMM (Committee on Women's Rights and Gender Equality).
Polski rząd może więc skrócić obowiązujący do tej pory roczny urlop na dziecko o 2 miesiące przysługujące wyłącznie tacie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pozostawić go w takiej formie jak do tej pory, a dodać do niego obowiązkowe 2 miesiące urlopu dla ojca. W ten sposób matka nadal będzie mogła skorzystać z rocznego urlopu i nic jej nie przepadnie. Ku takiemu rozwiązaniu skłania się polski rząd.
Jak dokładnie będzie wyglądać kwestia urlopu na dziecko w Polsce przekonamy się w ciągu najbliższych 3 lat, ponieważ dokładnie tyle czasu każde z państw członkowskich będzie miało na dostosowanie się do nowego rozporządzenia. Najpóźniej w roku 2022 dyrektywa zacznie obowiązywać w całej Unii Europejskiej.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.